Bibliakommentek
Értsük jól az
Ószövetséget
Értsük jól az
Újszövetséget
Tartalomhoz ugrás
Tanúságtétel a bazilita harmadrendről


Kérlek, mondj néhány mondatot magadról!
Földvári Katalinnak hívnak, tudományos munkatársként dolgozom a nyíregyházi Szent Atanáz Görögkatolikus Hittudományi Főiskola MTA-SzAGKHF Lendület Görögkatolikus Örökség Kutatócsoportjában. 2009-ben végeztem a Debreceni Egyetem néprajz-történelem szakán, majd felvételt nyertem a Történelmi és Néprajzi Doktori Iskolába, ahol az eredeti máriapócsi kegykép 17–18. századi bécsi tiszteletéről írom a disszertációmat.
Hogyan ismerkedtél meg a bazilita harmadrenddel?
Kutatóként a máriapócsi kegykép fogadalmi adományainak történetével és az ikon imameghallgatásaival foglalkozom és így kerültem kapcsolatba a bazilita renddel, rajtuk keresztül pedig a harmadrenddel. Azonnal tudtam, hogy Nekem is itt a helyem a máriapócsi közösségben a Pócsi Könnyező Szűzanya oltalma alatt és tavaly májusban már ígéretet is tettem a Szűzanyának.
Mit jelent a „harmadrend” kifejezés?
A Nagy Szent Bazil Rend három ágból épül fel: az első rend a férfi szerzeteseké, ők a bazilita atyák, a másodrendbe tartoznak a szerzetesnővérek, a bazilisszák. A harmadrendbe pedig az első két rendet támogató világi hívők léphetnek be.
Ki és hogyan alapította a bazilita harmadrendet?
A bazilita harmadrendet Rakaczky Bazil szerzetes atya alapította 1993-ban, amikor hazahozta az általa magyarra fordított harmadrendi szabályzatot Amerikából. Az első közösség még ugyanebben az évben megalakult Hajdúdorogon, majd ugyancsak a 90-es évek elején további településeken csatlakoztak a kezdeményezéshez. Működött harmadrendi csoport Debrecenben, Nyíregyházán, Kispesten, Miskolcon, Nyírábrányban, Nyírcsaholyban. A máriapócsi csoport, aminek én is a tagja vagyok, 2008-ban alakult meg Szocska A. Ábel akkori tartományfőnök (ma nyíregyházi megyéspüspök) kezdeményezésére. Munkáját Keresztes Sarolta Bazilia nővér és Király János atya, illetve Rakaczky Bazil, Skinta József, Kormos Illés és Szántai Miklós bazilita szerzetesek segítették. A máriapócsi harmadrendi csoport lelki vezetője jelenleg Ihnát János atya, aki a kegyhely főgyóntatója, a világi vezető pedig én vagyok. Ihnát atyának már nagy gyakorlata van a harmadrendi közöség lelki vezetésében, hiszen korábban a nyírcsaholyi csoportot irányította.
Mit jelent számodra a bazilita lelkiség?
Nagy Szent Bazil három fő feladatot jelölt meg szerzeteseinek: 1. dicsőítsék Istent imával, közös zsolozsmázással, 2. böjtöljenek és 3. munkálkodjanak saját illetve embertársaik üdvösségén. A bazilita harmadrend tagjai törekednek egyrészt arra, hogy ők maguk is gyakorolják ezeket az erényeket, másrészt igyekeznek mindezt a közösség javára kibontakoztatni. A harmadrendiek a világban élve, családosként törekednek a keresztény tökéletességre s amellett, hogy fejlődni tudnak a hitben, sajátos bazilita értékeket közvetítenek a környezetük felé.
Számomra a bazilita lelkiség azt jelenti, hogy törekedni kell arra, hogy minél mélyebben megéljük a hitünket – példát mutatva ezzel másoknak is –, és segítsük a környezetünkben élő embertársainkat.
A keresztény tökéletességet hogyan tervezi elérni a közösség a gyakorlatban?
A harmadrendiek feladata, hogy lelkiismeretesen teljesítsék az ígéretben vállaltakat. A tagok a naponta elmondott magán imáik mellett igyekeznek közösségi ájtatosságokat is végezni (imaórák, rózsafüzér stb.). Buzgón és gyakran részt vesznek a Szent Liturgián, hetente áldoznak, havonta pedig gyónnak. Naponta olvassák a Szentírást vagy más lelkiségi munkát. Mindezek mellett törekednek arra, hogy minél jobban gyakorolják a felebaráti szeretet erényét (embertársaik segítése által) és nemcsak lelkileg hanem anyagilag is támogatják saját egyházközségüket és lelkiségi közösségüket. A tagok példás keresztény élettel és szavakkal igyekeznek a családjuk és munkatársaik körében illetve más közösségekben másokat is Krisztus és az üdvösség felé irányítani szem előtt tartva a szabályzat következő szavait: „Úgy világoskodjék a ti világosságotok, az emberek színe előtt, hogy látván jócselekedeteiteket, dicsőítsék Atyátokat, aki a mennyekben van” (Mt 5,16). A harmadrendiek kiemelt kötelessége mindemellett az, hogy imádkozzanak a papi és szerzetesi hivatásokért, rámutatva azok nélkülözhetetlenül fontos szerepére a társadalomban és védje a jó hírüket.
Hogyan gyakorolják az erényeket a csoporttagok?
Úgy gondolom, hogy a bazilita harmadrendi csoport összejövetelei jó alkalmat kínálnak a lelki élet elmélyítésére a közös imádkozás által. A tagok ezen kívül hónapról hónapra új ismeretekkel gazdagodnak, hiszen az itt elhangzott előadások nemcsak teológiai, hanem helytörténeti, egyháztörténeti, művészettörténeti és néprajzi témákat is magukba foglalnak. Ezáltal megismerik az Egyház tanítását, a görögkatolikus hagyományokat, illetve Nagy Szent Bazil szellemi örökségének által. Ezt a célt szolgálja az évente megrendezett lelkigyakorlat és zarándoklat is, amelyre mindig neves előadókat (2018-ban pl. Korzenszky Richárd bencés szerzetes osztotta meg gondolatait a jelenlévőkkel) hívnak meg a szervezők.
A csoport emellett ápolja a helyi hagyományokat is, a tagok pedig nem csak magát a közösséget, hanem egymást és az egyházközséget is segítik. A találkozók mindig szeretetteljes légkörben zajlanak.
Milyen programjaitok vannak?
A csoport tagjai minden hónapban egyszer találkoznak – mi Máriapócson minden hónap utolsó szombatján szoktunk. Ezen alkalmakkor először közösen imádkozunk (parakliszt, akathisztoszt vagy a rózsafüzért), ezt pedig egy vagy több előadás követ, amire a jelenlévők később reflektálhatnak. Ezt követően megbeszéljük, hogy milyen programok állnak még a csoport előtt, a találkozó közös imával, énekléssel zárul. A közösség zarándoklatokon is részt vesz, 2018 májusában pl.: a sajópálfalai kegyképet látogatta meg Tokaj és Miskolc érintésével. Minden év nagyböjtjében tartunk egy lelkigyakorlatot, ősszel pedig sor kerül a harmadrendi zarándoklatra, melynek alkalmával a máriapócsi kegyhelyre látogatnak más települések közösségei is. Ezeken a rendszeres programokon kívül vannak még egyéb lehetőségek is arra, hogy a tagok gyakorolják a Nagy Szent Bazil által meghatározott feladatokat. Ide sorolható az is, hogy a harmadrendiek segítik a helyi parókust, részt vesznek a lelki programokon, illetve az ezekre való buzdítás által bekapcsolódnak a parókiális közösség építésébe. A pócsi csoport tagjai folyamatosan jelen vannak az egyházközségben, részt vesznek annak programjaiban. pl.: 2018-ban a harmadrend is meglátogatta a kegytemplomban felállított Missziós Keresztet és részt vett a Szocska A. Ábel atya püspökké szentelése előtti hitvallási liturgián, kifejezve ezzel szoros érzelmi kötődésüket a bazilita szerzetes felé. Ezt követően Imre Margit Ágota bazilissza nővér 50 éves jubileumát ünnepeltük meg, szeptemberben pedig kiállítás megrendezésével emlékeztünk meg a bazilita harmadrend alapításának 25. évfordulójáról. Idén többen is szerepeltek a csoporttagok közül a nagypénteken megrendezett Máriapócsi Passiójátékban, amely ebben az évben mutattak be első alkalommal. Ha meghal a közösség vagy a bazilita rend valamelyik tagja, mindenkinek kötelessége, hogy részt vegyen a temetésen és a halottért végzett szent liturgián. 2018-ban fájó szívvel búcsúztunk Márta nővértől, idén pedig Rakaczky Bazil atyát kísértük utolsó útjára.
Kik jelentkezhetnek a csoportba?
A harmadrendi közösség tagja lehet minden megkeresztelt katolikus ember, aki komolyan törekszik a keresztény tökéletességre az erények gyakorlása által. A tagokat az adott csoport vezetője veszi fel, miután azok ígéretet tettek és megkapták a kitüntető jelvényeket. A jelölt próbaideje egy év, mely alatt meg kell ismernie a közösség életét, célját, szabályzatát illetve annak életmódját elsajátítani. Szeretettel várunk minden olyan érdeklődőt, aki szeretne tagja lenni egy, a bazilita lelkiséget képviselő és tudatosan megélő, összetartó közösségnek a pócsi Szűzanya oltalma alatt. Az érdeklődők részt vehetnek a bazilita harmadrendi csoport összejövetelein, zarándoklatán és lelkigyakorlatán is. A találkozókra Máriapócson a Szent II. János Pál pápáról elnevezett Intézetben, nyári időszakban a pócsi fatemplomban kerül sor minden hónap utolsó szombatján.
Köszönöm a beszélgetést. Papp Nóra
Vissza a tartalomhoz