Máriapócsi Idõsek Otthona
Királyházi Csabával beszélgetek, a Máriapócsi Idõsek Otthonának igazgatójával, arról, hogy honnan jött annak az ötlete, hogy befogadóházat építsenek. Ki indította az idõsek otthonának megvalósítását?
A korábbi képviselõ testületben merült fel a gondolat, mert nagy igény volt rá a helyi és környezõ települések lakosainak részérõl. Pályázaton nyert az önkormányzat 303 millió forintot, a Széchenyi-terven, a Szociális és Családügyi Minisztérium 8 millió forinttal egészítette ki ezt az összeget, 142 millió forint hitelt vettünk még fel az OTP-tõl. Nyíregyházi tervezõk, kivi-telezõk építették fel ebbõl a pénzbõl az otthont.
Hány férõhelyes az otthon?
56 apartmanos az építmény, minden lakás 26 nm-es, amely szoba, elõtér, fürdõ, fõzõfülke és terasz helyiségekbõl áll, saját igény szerint rendezhetik be, de az intézet is ad bútort, ha szükséges. Három társalgónk van, imaszoba szárnyas oltárral, szauna, étterem, tornaszoba is tartozik az épülethez.
Tehát a vallásgyakorlat biztosítva van, ezek szerint?
A görög katolikus egyházzal állapodtunk meg, de római katolikus mise is lesz az intézetben, lehet gyónni, áldozni, aki akar.
Ápolásra szoruló betegeket is tudnak fogadni?
Mindenkit fogadunk, kizáró ok csak a szenvedély és pszichés betegség. Kerekesszékes és ágyban fekvõ elesetteket is el tudnak látni az ápolónõink. Gyógytornát, pszichológus szakembert is biztosítunk, orvosi ellátást, mentõszolgálatot úgyszintén.
Hogyan kell elintézni az otthonba való jelentkezést, kihez kell fordulni ez ügyben?
Személyes kapcsolatra van szükség, orvosi javaslatot és jövedelemigazolást kell csatolni. Mivel emelt szintû ellátásról van szó, egyszeri hozzájárulást kell fizetni, 2,5 millió forintot állapított meg a képviselõtestület. Ha 1 szobát ketten vesznek igénybe, 1,5 millió csak a befizetendõ összeg. Ezen kívül havonta 40 ezer forint a térítési díj.
Biztosítékként lakást, illetve annak az árát elfogadnak-e?
Ha jogilag el tudjuk megnyugtatóan rendezni az ügyet, lehetõség van erre is.
Látogatókat hogyan fogadhatnak a bentlakók?
Nyitott intézmény vagyunk, napközben bármikor jöhetnek az itt lakókhoz, azonban este 8 után már nem javasoljuk a jövés-menést, mert olyankor már nyugalomra van szüksége a betegeknek. A bentlakók is bármikor elhagyhatják az intézetet.
Ha valaki meggondolja magát, mert nem jól érzi magát az otthonban, elmehet-e olyan módon, hogy a befizetett összeget visszakéri?
A vonatkozó jogszabályok alapján 5 év az elévülési-gondolkodási idõ, akkor az idõarányos összeget viszszakaphatja, ha el kíván költözni. Halálesetre is fizetünk vissza az örökösöknek pénzt. Más intézmény ezt a megoldást nem alkalmazza.
A havi befizetendõ összeg emelkedhet?
Akivel 40 ezer forintban állapodtunk meg, azoknak csak inflációkövetõ emelést állapítunk meg, akik késõbb írták alá a szerzõdést velünk, náluk emelhetjük a díjat.
Mi a végsõ nyugdíjhatár?
A nyugdíj 80 százaléka az irányadó, de a hozzátartozó kiegészítheti a térítési díjat. A fennmaradó 20 százalék a költõpénz, amit biztosítanunk kell a bentlakónak.
A rendszeres étkezésen kívül milyen ellátást igényelhetnek a bentlakók?
Gyógyszerellátástól kezdve, takarításon át, fûtésig mindent megkapnak az ellátottak, a ruhájukat is kitisztítjuk. Szabadidõs programokat szervezünk, az esetleges depressziót, ami a magányból adódhat, itt a társaság feloldja. A közös programok pl. buszkirándulás, strandolás, ünnepekrõl való megemlékezés, színházlátogatás stb.
Túljelentkezés esetén ki jogosult a szabad helyeket elfoglalni?
Kormányrendelet alapján, a legrászorultabbaknak kell adni a fennmaradó helyeket.
Mi történik ha a lakó kórházba kerül, elveszítheti-e az intézeti helyét?
Szó sincs róla, a szerzõdés megvédi ettõl, mi kötelesek vagyunk élete végéig ellátni.
Sok sikert kívánok az intézet mûködéséhez