Bibliakommentek
Értsük jól az
Ószövetséget
Értsük jól az
Újszövetséget
Tartalomhoz ugrás
 
A közel-keleti keresztény testvérek megsegítéséről

 

A Görögkatolikus Egyáz 10 millió forintos adományát, Al-Dmeine al-Sarqije szíriai kisvároska számára, Kocsis Fülöp Hajdúdrogi érsek-metropolita vitte el kísérőivel, 2017 nyarán, a helyi melkita görögkatolikus lebombázott templom újjáépítésére. Az út során a magyar metropolitának sikerült találkoznia és tartalmas sokrétű eszmecserét folytatnia a szír ortodox, a szír katolikus, a melkita, a maronita egyház magas rangú helyi képviselőivel pl. II. Ignác Efrém szír ortodox pátriárkával. A pátriárka ráhatásával, Fülöp érsekúr megkapta a szír vízumot, így elutazhatott Damaszkuszba, Homszba is. A helyiek mindenhol meghatódva fogadták a metropolitát, csodálkozva az adományát, hogy egyáltalán Európából valaki velük is törődik, nemcsak a migránsokkal. A radikális muszlim lázadók lerombolták a környéken a lakóházakat, a püspöki palotát, ezért Jean-Abdo Arbach homszi melkita püspök egy kateketikai keresztény központot szeretne létrehozni, a keresztény identitás erősítésére. A közel-keleti keresztények általános meggyőződése az, hogy a muzulmánok, a kereszténység szülőföldjéről, a közel-keletről szeretnék kiírtani a kereszténységet, elvágva a keresztény-Európa szellemi-, vallási- gyökerét. Közel-keleti útja során felhívták Fülöp érsek-metropolita figyelmét az ott igen jól ismert és nagy tisztelettel körülvett Szent Charbel Makhlouf libanoni szentre. Fülöp metropolita megbeszéléseket folytatott I. Bartholomaiosz konstantinápolyi ortodox pátriárjkával a sok papi hivatás ébredéséről a háború sújtotta övezetben. Tanúságként levonta, hogy hazánkban a hivatás ébredésének megkönnyítésére a kereszténységet-katolikusságot, a családokat kellene megerősíteni.
 
Nemcsak a görögkatolikus egyház támogatja pénzadománnyal a közel-keleti kereszténységet, hanem a magyar kormány is, pl. tanulási lehetőséggel. A jelentős anyagi segítséget a szíriai, iraki, libanoni keresztények, a boldogulásukhoz szükséges eszközökre fordítják, pl. gyógyszer, kötszer, tanszer, jármű, áramfejlesztőgép, tanulás. A magyar kormány mindent megtesz a bajba jutottak megsegítésével, de nem „uniós módra”, hanem úgy, hogy hazájukba vissza térhessenek, otthon maradhassanak. Fülöp érsek-metropolita elmondta, hogy a közel-keleti keresztényekben nem él gyűlölet a muszlimok ellen, és ez a magatartás a keresztény felebaráti szeretet tanításán alapszik. A közel-keleti keresztények bírálják Európa migráns politikáját, hogy csak a muzulmánokkal foglalkozik, míg a keresztények el vannak felejtve, pedig ők nem követelőznek. A magyar kormány a politikai állásfoglalása mellett, természetesen jó keresztény módjára a szerencsétlen sorsú embereken, akik úton vannak, betegek, rászorulók, természetesen segítő kezet nyújt. Fülöp érsek-metropolita végső konklúziója a témában az, hogy a keresztény hitét elvesztő Európában spirituális vákuum keletkezett, ahová az iszlám igyekszik benyomulni. Az biztos azonban, hogy Isten nem mond le Európáról, az európai keresztényekről ! Éppen a szenvedő testvéreink kitartó hitéből kell erőt merítenünk ! Az a feladatunk, hogy Európa újra keresztény hívő legyen !
 
A tanulási lehetőség biztosítása mellett a Magyar Kormány elkötelezte magát a keresztény identitás megerősítése mellett a közel-keleten, ezért több libanoni keresztény templom felújításának költségét vállalta 460 millió ft értékben. A templomépítés szintén a helyben maradásra motiválja a közel-keleti embereket, mégha háborús állapotok között is. A templomok között középkori is van, ezért a renoválás előtt tudományos felmérést szükséges végezni, melyhez a segítséget a Pázmány Péter Katolikus Egyetem tudományos munkatársai nyújtanak szakszerű segítséget.
 
Jean-Clément Jeanbart aleppói melkita érsek, viszontlátogatást tett hazánkban, a miniszterelnök meghívására. Az aleppói melkita érsek, Hajdúdrogon részt vett, a szíriai gyerekek megsegítésére rendezett jótékonysági egyházzenei hangversenyen, a görögkatolikus alkonyati istentisztelet elvégzése mellett, konclebrálva Kocsis Fülöp Hajdúdorogi érsek-metropolitával, Orosz Atanáz Miskolci püspökkel, Szocska Ábel Nyíregyházi apostoli kormányzóval. Az egybegyűlteket kérte arra, hogy erejükhöz képest, mindent tegyenek meg azért, hogy az elmenekült szíriaiak, hazatérhessenek.  Prédikációs beszédében emlékeztetett, hogy a boldogság ott van, ahol az Úr akaratát elfogadjuk.  
 Reméljük, hazánkban is megerősödik a keresztény identitás, életvezetés, amikor kikerül a köztudatba, hogy mennyit tesz a magyar nemzet, magyar állam, a keresztény életmód, kultúra, civilizáció fennmaradásáért, virágzásáért globális szinten.

 
Vissza a tartalomhoz