A görögkatolikus oktatási rendszer bemutatása
A görögkatolikus oktatási rendszer bemutatása, címmel hallhattunk előadást 2017. aug. 27.-én, a Tanévkezdők zarándoklatán, Inántsy-Pap Ágnes doktorandusz tanárnőtől, a nyíregyházi Szent Atanáz Görögkatolikus Hittudományi Főiskola lektorátusvezetőjétől (nyelvoktatás, szaknyelvoktatás), a Máriapócsi Családvárban, pedagógusok előtt.
Az előadásból megtudhattuk, hogy az államosítás előtt, a görögkatolikus egyháznak hazánkban 143 db iskolája volt. A rendszerváltás után ismét lehetőség nyílt, hogy a görögkatolikus egyház, fenntartóként működtessen oktatási intézményeket. Az első ilyen, a Hajdúdorogi Általános Iskola lett, majd kiegészült a Hajdúdorogi Gimnázium-Kollégiummal. Dr. Keresztes Szilárd Hajdúdorogi megyéspüspök, Pannonhalma mintájára álmodta meg a kisváros szellemi motorjaként a családias légkörű gimnáziumot.
A görögkatolikusok nagy létszámban az ország észak-keleti régiójában élnek, mintegy 180 ezer hívő, éppen ezért, ezen a vidéken létesültek a görögkatolikus oktatási intézmények és szociális intézmények is. A görögkatolikus egyház kiemelt sajátossága az oktatási-nevelési intézményeiben, hogy különös gondot fordít a hátrányos helyzetű diákokra, azok családjaira, hogy erőfeszítést hozva, eltűnhessen a nevelési érték-különbség. Feltétlenül szükséges megemlíteni a példaértékű „Sója-pedagógiát”, melynek gyümölcsei beérni látszanak.
A görögkatolikus hívők, egyszerű munkás emberek, ezért az egyház az alapképzést igyekszik biztosítani a gyermekeinek, ill. törekvése az, hogy megadja a szakmai képzés lehetőségét a diákok részére, ami ezidáig megvalósult a szakgimnáziumok által pl. az egészségügy (Debrecen), az informatika (Edelény), a mezőgazdaság (Sátoraljaújhely) területén, széles választási palettát alkotva.
Köszönjük a színvonalas előadást, tájékoztatót. Imádkozunk minden pedagógusért, diákért, bízva a sikeres tanévben. Isten áldja meg a pedagógusok áldozatos munkáját. Ámen.
Papp Nóra