Szolidaritásban egymás iránt

Fontos részt venni az egyházi szertartásokon a híveknek, a vallás, a hit iránt érdeklődőknek, mert nemcsak az egyház életébe kapcsolódnak be ezáltal, nemcsak az egyházhoz tartozásukat fejezik ki részvételükkel, hanem az istentisztelet, spontánul pszicho-higiéniai, lelkigondozó, terápiás hatású lehet a számukra. A liturgia a hitet ritualizálja, szimbólumokba foglalja, aktualizáltan megjeleníti az esztétikuma által. Tudniillik, a liturgia, a rítus segítségével, érzelmi tartalmat tudunk kifejezni. Az érzelmek kifejezése verbálisan-szavakban, a megfogalmazásban, határokhoz kötött. Bizonyos életszituációkról, krízisekről, nehéz beszélni, ezt mindannyian megtapasztaltuk már. A kollektív liturgikus szöveg könnyebbé teszi az emberi szívnek a kifejezést, mint az egyéni minőségi vallomástétel. A liturgia, segítik a gyász vagy boldogság elviselését, struktúrálását, az emóciók feldolgozását. A zavaros érzelmek, letisztulnak a kötött szövegű kifejezése által. Ezáltal a hívőt megóvja az esetleges krízishalmozódástól. Összefoglalóan tehát elmondhatjuk, hogy a rítusok tehermentesítik az egyént, olyan élettémák esetében,melynek kommunikatív, kognitív feldolgozása a pillanatnyi érzelmi túlterheltség miatt nem lehetséges. A problémájával elmagányosodott hívő, az egyházi közösségi alkalmon újra kapcsolatba kerül Istennel, önmagával, a másik emberrel. Erre ad alkalmat a bazilita harmadrendiek minden évben kétszer megtartott találkozója Máeriapócson, görögkatolikus nemzeti kegyhelyünkön.


A gonosz lélek elsősorban arra törekszik, hogy megossza a közösséget, egymás ellen fordítsa az embereket, hogy irígykedjenek egymásra. Figyelnünk kell arra az elmélkedéseink folyamán, hogy milyen úton vezetett minket a Mennyei Atya – aznap, - és egész életünk folyamán? Minden nap meg kell újítanunk a szövetséget a Teremtővel. Nem szabad elveszíteni a kezdeti lendületünket, hanem a hit élményét, igyekezzünk megosztani másokkal. Figyelnünk kell a szívünkben lakó érzésekre, vajon felkavarodott állapotban vagyok, vagy nyugodt a családi életem? Mi tenne boldoggá? Köszönjük meg a családunkat, a szerzetesi közösségünket Istennek. A feszültségekben is szükséges egymást elfogadni, egymást segíteni. Hallgassuk meg egymás bajait türelemmel. Tegyünk tanúságot minden nap, legyünk eszköz a Szentlélek kezében. Az egyháznak új utakat kell találni a közömbös emberek felé.
Erre tesz kísérletet a bazilita harmadrend is, a pasztoráció eszközeivel, pl. részvételével a máriapócsi betegek búcsúján (2019-ben). (Képeink az eseményről tudósítanak.)..