Szent Atanáz Görög Katolikus Hittudományi Fõiskola
Ismerkedjünk meg a nyíregyházi Szent Atanáz Hittudományi Fõiskolával. A fõiskola 1950-ben alakult, 1990-ig csak papképzéssel foglalkozott. 1990-tõl civilek is látogathatják, sõt a Bessenyei György Tanárképzõ Fõiskolával közös képzésben beindult a hittanári tagozat is. 1995-tõl a nappali teológus képzésben is részt vehetnek civilek a felszentelendõ kispapokkal egy csoportban. Az iskolát görög és római katolikus civil tanulók is látogathatják. A római katolikusok részére külön szertartástan órát biztosít a fõiskola a görög katolikustól eltérõ rítus miatt.
A névadó Szent Atanáz Alexandriában született 295 körül, keresztény szülõktõl. Gyermekként még megélte Diocletianus császár keresztényüldözését, amelynek tanítói is áldozatul estek. Diakónusként elkísérte püspökét, Sándort a niceai zsinatra, az egyház elsõ egyetemes zsinatára, és látta az igaz hit gyõzelmét Árius tanítása fölött. Késõbb, maga lett a püspök, aki egész életében harcolt az ariánus tévtanítással szemben. Munkájában a császár emberei nem pártfogolták, így elhagyta Alexandriát és egy egyiptomi kolostorban tûnt el. Tíruszban zsinatra hívták, ahol azonban ellenfelei meg sem hallgatták, el kellett menekülnie, mielõtt megfosztják címétõl. Konstantinápolyban szerette volna megmagyarázni a dolgot a császárnak, de az inkább hallgatott a vádakra, és Trierbe számûzte Atanázt. Konstantin császár halála után, az új császár, az ariánus hit híve volt, ezért Atanázt az antióchiai zsinat 339-ben megfosztotta címétõl. I. Gyula pápához menekült ezért Atanáz. A pápa kiállt mellette. Hazatért, és Etiópiát, Arábiát térítette. 356-ban azonban újból menekülnie kellett az egyiptomi remetékhez. Még háromszor kényszerült elhagyni püspöki székét. Megírta Remete Szent Antal életrajzát. Püspökségének 46 évébõl, 20-at, számûzetésben töltött. 373-ban halt meg.
A fõiskolát dr. Dudás Miklós görög katolikus püspök alapította. A görög katolikus kispapok azelõtt Ungváron, Budapesten vagy Esztergomban tanultak. A szeminárium könyvtárát a papok könyvadományai alapozták meg. A szeminárium helyiségeit pedig Dudás püspök a saját lakosztályából bocsátotta a 15 papnövendék rendelkezésére. Az elsõ tanulókat 5 pap oktatta. Az elsõ papok 195-ben végeztek itt. A következõ húsz esztendõben az intézménynek 98 növendéke volt. A fõiskola az egész ország területén élõ görög katolikusok számára képez papokat. A hallgatók is az ország egész területérõl érkeznek, bár túlnyomórészt Kelet-Magyarországról, ahol a görög katolikusság zöme él. 1989-tõl kezdõdõen Erdély, a Felvidék és Kárpátalja területérõl is fogad a fõiskola magyar anyanyelvû hallgatókat. A hallgatók gyakorlati oktatását a város különbözõ általános iskoláiban lehet megoldani, és a hatosztályos Szent Imre Katolikus Gimnáziumban. A nappali teológus képzés 6 évig tart, melyben civilek, nõk is részt vehetnek. Az iskola célja nemcsak a pap és hittanár képzés, hanem a keresztény katolikus értelmiség megteremtése.
A fõiskolát 1995-tõl a római Pápai Keleti Intézet affiliálta, ami azt jelenti, hogy az egyetemi diplomát a római anyaintézet bocsátja ki. A fõiskola által kiadott folyóirat az Athanasiana, amiben a tanárok legújabb kutatásaik eredményeirõl számolnak be. Biblikus könyvsorozatot is ad ki a fõiskola, ami országos terjesztésben is kapható. A fõiskola célja az önálló egyetemmé válás. A fõiskolán az új görög katolikus püspök, Fülöp testvér maga is oktat, liturgikus éneket.