Nagybőjti görögkatolikus hagyományok
Nagybőjtben a görögkatolikusok, bőjti eledelként, hagyományosan, kolibát fogyasztanak, ami főtt búzából és aszalt gyümölcsökből tevődik össze. A nagybőjt szerdai és pénteki napjai, aliturgikus napok, vagyis csak az előszenteltek liturgiáját végzik a templomokban. Az ételtől való megtartóztatás, a lelkiekre irányítja a figyelmünket.
Elmélkedhetünk pl. a hét főbűnnel szembeni erényekről (1 kevélység-alázat, 2 irígység-jóakarat, 3 harag-szelídség, 4 restség, lustaság-jóra való buzgóság, 5 fösvénység-adakozás, 6 torkosság-mértékletesség, 7 bujaság-(erkölcsi) tisztaság), vagy a sarkalatos erényekről (oksság, igazságosság, mértékletesség, lelki erő). Platon nevezte meg a négy sarkalatos erényt, Origenész vette át a keresztény tanba, morálteológiába, etikába. Azért sarkalatos erények a neve, mert ezek köré az erények köré csoportosul a többi erény, ezeken fordul meg az ember viselkedése, mint sarokpántokon.
Nagybőjtben, és egész életében, a hívő ember, igyekszik a jóra való készségét, képességé formálni gyakorlással, hogy erénnyé változzon az ösztönös jócselekedet.