Kirándulás vagy
zarándoklat?
A természetjárás, kirándulás, pozitívan hat a testünkre-lelkünkre egyaránt. Üdítő élmény rácsodálkozni a természet szépségére, elmerülni csodáiban. Az oxigéndús levegő, a természetes színek, a természet hangjai, illatai magával ragadóak. Mind-mind stimulációk az emberi idegrendszernek, elősegítik a relaxációt, regenerációt, inspirálnak. Pusztán ha csak biológiai szempontból nézzük, a kirándulás, mozgás, jót tesz a keringésnek, anyagcserének, megnő az ember rezilienciája, vagyis megújulási képessége egy testi-lelki probléma után. A szabadban a napfény, oxitocint termel, mely éjjel melatoninná válik, ami megköti a szabad gyököket. „Napelemesek” vagyunk, a D vitamin az immunrendszert erősíti, még a depresszió ellenszere is lehet a fényterápia.
Az elmúlt évek új divat szava a vallási túrizmus. Ennek keretében is van lehetőség a híres templomokat felkeresni, megismerkedni a kegyhelyekkel, búcsújáró helyekkel, akár gyalogosan, biciklivel is, de a hagyományos értelemben vett zarándoklat, lelki többletet nyújt.
A zarándok, lelki töltést kap, lelki erőt, hogy visszatérve a hétköznapokba, felvértezve végezhesse tovább a küldetésének megfelelő feladatot. Az ima, előre egy kiegyensúlyozottságot ad a mindennapoknak, hogy amikor jönnek a nehézségek, megtörik az életünk, akkor higgadtak tudjunk maradni. Az életünk egy ikon, melynek rajzolását Isten fejezi be, ha mi elgyengülünk néha, az élettörések által.
Az ima és a zarándoklat elmélkedése, új szempontokat nyithat meg, másképpen látunk rá az életünkre, változtathatunk a hozzáállásunkon. Gazdagíthatunk a lehetséges viselkedési eszköztárunkon, elsajátítva pl. az erényeket, az irgalmasság testi-lelki jócselekedeteit. Hivatásbeli küldetésünk eléréséhez, fontos a célmeghatározás és a jelen állapot elemzése mellett, a cselekvési lehetőségek, megoldások feltérképezése. Az ima meditációja, az isteni kegyelem, ehhez adhat segítséget. Kérdéseket teszünk fel, hogy a nagyobb összefüggéseket meglássuk, hogy távlatokban gondolkozzunk, hogy lássuk az események eszkatológiai jelentőségét, vagyis hogy az üdvösségünk szempontjából értékeljük az életünket.
A keresztény életvezetés, az elmélyült együtt gondolkodás Istennel, pl. az életdöntésekről. Dinamikus megélt életfeladatok, a megpróbáltatások ellenére. A stabil életvezetést, a kegyelem tartja meg. Folyamatosan imádkoznunk kell az életcélokért. Az ima és a célok szemmel tartása, kontrollt ad, akkor nem esik szét a gondolatvilágunk. Mindannyian úton vagyunk még csak, zarándokok vagyunk, az ideális felé.
A zarándoklat által a hívő, ápolja az istenkapcsolatát, közösségi kapcsolatát. A zarándoklat által kifinomultabban érezzük meg Isten jelenlétét az életünkben. Isten nagylelkű irgalma felkínálja erőforrásként a saját szeretetét. Az életünk is egy zarándoklat, a mennyei hazánk felé.
A szabadban való mozgás, a zarándoklás Máriapócs nemzeti kegyhelyen, a Boldogságok útja útvonalon is lehetséges, biztosított. Boldogságok útja, a Nyolc Boldogság tanítását, üzenetét dolgozza fel. A zarándoklat alatt, a résztvevők, a Nyolc Boldogság tanításán elmélkedve, bizonyságot tesznek, hiteles katolikus életvezetésükről. A zarándoklaton befogadják Isten szeretetét, hazatérve továbbadják azt embertársaink felé, így szeretet-lánc jön létre.