A természetfeletti ábrázolása az ikonon
A kezdetektől fogva, 5 éve kísérem figyelemmel a Máriapócsi Ikonfestő tábor 1 hetes programjait, a bazilita harmadrend és a Hivatásokért Emlékalapítvány képviseletében is, mint összekötő kapocs ezen szervezetek, csoportok között. Az 1 hét alatt a technikai tudnivalók mellett, lelki támogatást is kapnak a résztvevők pl. a Medjugorjei imaesten, a vasárnapi görögkatolikus Szent Liturgián. A testi felüdülés is biztosított a gyógyfürdőben, gyalogos zarándoklatra is van alkalom, a Boldogságok útján.
Az ikonfestés apropóján feleleveníthetik a hívők teológiai tudásukból, hogy egyedül Isten illeti az imádás-latreia, a szenteket csak tisztelet-doulia, akik az ikonon szerepelnek. Nagybőjt első vasárnapján a görögkatolikus egyház, fel is hívja a figyelmet a helyes ikontiszteletre. A Szűz Anya kivételes helyen áll a szentek közt, mivel Krisztus édesanyja, így kimagasló tiszteletet kap-hüperdoulia. A szenteket kérhetjük, hogy könyörögjenek érettünk, járjanak közben ügyünkben a mennyben az Atyánál. Tiszteletünk az ősmintára-szentre száll vissza, tehát nem a kép anyagának szól a tisztelet, nem a fának, festéknek szól, hanem az általuk ábrázolt, megjelenített szent személynek, történésnek.
Az ikonfestészet célja, az isteni igazság hirdetése. A pap a szavaival, a prédikációban hirdeti az Igét, az ikon, az ikonfestő, a képi ábrázolás erejével teszi ezt. Az ikonfestő hagyomány ezért az egyházi művészet része. Az ikon a kegyelem-közvetítés eszköze, hasonló, a szentek ereklyéihez. Az ikon, isten-ismeretet közvetít, a természetfelettiből mutat meg valamit, természetes eszközökkel. Az ikonfestőt az alkotása elkészítésében segíti a Hermeneia, vagyis az ikonfestő kézikönyv. Ebben szerepel pl. hogy a színeknek megvan a szimbolizmusa az ikonon, a piros az istenséget jelöli, a kék az emberséget, az arany az isteni örökkévalóságot. Az ikonképen nem a természeti törvények uralkodnak, hanem a megdicsőült világ jelenik meg. Az ikonon éppen ezért nincsen árnyék, mert a kép belülről sugárzik a kegyelemközvetítő ereje miatt. A fény –amit az arany jelöl- a kegyelem ábrázolása. Az ikon szemléléséhez, tiszta szív szükséges, hogy megfelelő módon tudjuk az alkotást érteni, érezni.
A képi ábrázolásoknak, hagyományuk van, tehát a festőnek nincs meg a művészi szabadsága, hogy hogyan ábrázoljon egy jelenetet, hanem a tradícióhoz kell igazodnia. Évszázadok hite sugárzik ugyanis egy-egy kompozícióból. Az ikon a liturgia része, imát elősegítő eszköz.
Érdemes mindenféleképpen ellátogatni az ikonfestő táborba, mert felejthetetlen, életreszóló élménnyel gazdagodhatunk!