Bibliakommentek
Értsük jól az
Ószövetséget
Értsük jól az
Újszövetséget
Tartalomhoz ugrás
A világi munkatárs hivatásbeli feladatai 1. rész

Rakaczky Máté Bazil görögkatolikus bazilita atya szándéka az volt, hogy az egyetemes egyház megmutatkozzon a helyi egyházközségben, helyi görögkatolikus lelki közösségben. A bazilita lelkiség terjesztése érdekében hozta létre 1993-ban a baziita harmadrendet, a világi hívek imádkozó csoportját, kik szorosabban kötődnek a bazilita rendhez. A harmadrend tagjai, sok esetben a parókia világi munkatársi feladatait is ellátják. Ismerkedjünk meg, a lelkipásztori-parókiai világi munkatársi hivatással.
A parókián, együtt dolgoznak papok, női-férfi szerzetesek, világi hívő munkatársak, egy lelki közösséget alkotva a templomba járó hívekkel. A parókiának, feladatai vannak az egyház küldetésében. Ezeket a feladatokat a következőképpen oszthatjuk fel, csoportosíthatjuk. Állandó feladatok, alkalmi feladatok, rendkívüli feladatok, liturgikus feladatok, lelkipásztorkodási feladatok, kiemelt apostoli tevékenységként pedig a hitoktatás.
Az egyház (küriakon, szünagógé), az Úr háza, Isten népének gyülekezete, egy vallási, kultikus közösség, az egyetemes egyházat is jelenti, és a helyi istentiszteletre összegyűlt helyi egyházi egybegyűlt közösséget is jelenti egyszerre. Isten kegyelmes meghívásából lehet az ember, az egyház tagja, hogy az emberiség javát, üdvét szolgálja a kapott karizmájával, az egyház organizmusa-szervezete által. Az egyetemes egyházat, Krisztus mennyasszonyaként is szokták nevezni, megjelenítve a titokzatos kapcsolat értékét, mellyel az egyház, folytatja Jézus küldetését.
A helyi egyház, az egygházközség, a parókia (római katolikus szóhasználattal plébánia), szerényebb keretek között valósítja meg az egyetemes egyházat, de ugyan úgy Isten választott népe, akiket Isten szeret és egybegyűjt, feladattal, hivatással, küldetéssel lát el. Az egyházközség a keresztény tökéletesség felé törekszik, a mennyben trónoló Krisztus, földön élő közössége. Az egyházközség tagjai, a Szentlélek által működnek közre a teendőkben. Krisztus teljessége-plérómája, elárasztja az egyházközség tagjait adományaival, hogy küldetésüket, összetartóan teljesíteni tudják. A helyi egyházközség teljesíti környezetében az egyetemes egyház küldetését, az emberek üdvét munkálják. Az egyházközség-parókia vezetője ebben a missziós munkában, a parókus.
A plébánia, Isten egyházi családja, a hívők közössége, egy testvériség. Az Egyház megújulása, az (új)evangelizáció sikere a plébániától függ.

Az egyházközség, a parókia, a krisztushívők tartós közössége, melyet parókus lát el, a püspök felügyelete alatt. A parókus, helyben lakik, a parókust segíti a diakónus és / vagy a világi munkatárs, akik a plébániai munkában, a plébánia lelkigondozásában vesznek részt. A plébános kinevezéséhez szükséges tulajdonságok, az áldozópapság, tanbeli kifogástalanság, jó erkölcs, buzgalom, erények. Általános lelkipásztori kötelezettségek, a tanítói, megszentelői, kormányzói feladat gyakorlásában : igehírdetés hitoktatásban, homíliában, katolikus nevelés útján. Evangelizálása a vallásgyakorlattal felhagyónak, hitetleneknek. (Ebben a munkában a plébániai világi munkatárs is segíthet, elláthatja a feladatot, ill. közreműködhet.) Az evangéliumi szellem előmozdítása a társadalmi igazságosság terén. (Szintén, ebben a munkában a plébániai világi munkatárs is segíthet, elláthatja a feladatot, ill. közreműködhet.) Családlátogatás, gyászolók, gondoktól szenvedők, betegek, haldoklók segítése (Ismét, ebben a munkában a plébániai világi munkatárs is segíthet, elláthatja a feladatot, ill. közreműködhet.), szentségek útján is. Szegények, szenvedők, magányosok, hazájuktól távol élők segítése. (Úgyszintén, ebben a munkában a plébániai világi munkatárs is segíthet, elláthatja a feladatot, ill. közreműködhet.) Világiak részvételének előmozdítása az egyház küldetésében, vallási célú társulások támogatása. Együttműködés a püspökkel, egyházmegye papságával. A plébániai közösség bekapcsolása az egyházmegye és a világegyház működésébe. (Ebben a munkában a plébániai világi munkatárs is segíthet, elláthatja a feladatot, ill. közreműködhet.) Plébánosi liturgikus teendők : Ünnepélyes keresztelés. Bérmálás halálveszélyben. Szent útravaló, betegek kenetének kiszolgáltatása, teljes búcsúval járó pápai áldás megadása. Esketés és házasság megadása. Temetés. Keresztkút megáldása húsvéti időben, körmenetek vezetése a templomon kívül, ünnepélyes áldás adása a templomon kívül. Ünnepélyes mise végzése vasárnap és kötelező ünnepen. A klerikus, köteles elismerni, támogatni a világiak küldetését.
Rakaczky Bazil atya életetörténete:
Mucsonyban, Borsod megyében született 1931-ben, Mucsonyban, Miskolcon, Sajószentpéterben tanult. 1946-ban Hajdúdorogra vették fel főiskolára kántor- és tanítóképzőbe. 2 év tanulmány után érezte a bazilita szerzetesi hivatást, így 1948-ban bazilita szerzetes-jelölt lett Máriapócson, majd Hajdúdorogon volt novic. 1950-ben szerzetesi kis fogadalmat tett. Az Egri egyházmegyének szemináriumában készült az érettségire. 1951-ben, 1 tanévet tanulhatott a Nyíregyházi Szemináriumban, mert az akkori kommunista politikai vezetés, nem engedte a szerzetesek tanulását. Kénytelen volt tehát dolgozni, a mentős szakmát választotta, katonáskodásáig, mely szolgálatot 1952-ben kezdett meg. Budapesten is katonáskodott 1956-ban, így titokban beiratkozott a Pázmány Egyetem teológia karára, de ezt a titkosrendőrség hamar lefülelte. Az 1956-os forradalom idején két másik bazilita szerzetestársával, (Erdei József, Skinta István atyákkal) külföldre emigrált. Rómában licenciátus (kisdoktori) fokozatot szerzett, 1961-ben szentelték pappá. Bazilita rendi előljárói 1961-ben az USA-ba, majd Kanadába küldték papi szolgálatra, a dohányvidéki magyar görögkatolikus hívek lelki ellátására. 1964-ben visszatérve az USA-ba, megalapította egy farmon Matawan-ban, a Műáriapócsi Bazilita Atyák Kolostorát, az „amerikai Máriapócsot”. Mindemellett a Newark-i Seaton Hall Egyetemen, pszichológiát hallgatott. Majd 1969-ig Ohio-ban teljesített lelkipásztori szolgálatot, ahol a görögkatolikus gimnáziumban hittant oktatott. 5 állomáshelye is volt egymás után, köztük New York is, de volt többek közt noviciátus mestere a Nantikock-i görögkatolikus apácáknak is, az általuk vezetett leánygimnáziumnak és szociális otthonnak pedig lelki vezetője volt. 1973-tól New Jersey államban volt parókus, majd Gajdos Albert parókus halála után Perth Amboy parókusa lett 1991-ig. Ekkor Magyarországra érkezett vissza, haza, a Hajdúdorogi Görögkatolikus Gimnázium lelki igazgatójának, majd 1993-ban a bazilita tartományfőnökséget bízták rá, a Szent István Bazilita Tartomány provinciálisa lett. 2019-ben hunyt el Máriapócson. (Az adatok a Görögkatolikus Szemle 1993. februári számából, a 8. oldalról származnak.)     
Vissza a tartalomhoz