Bibliakommentek
Értsük jól az
Ószövetséget
Értsük jól az
Újszövetséget
Tartalomhoz ugrás
 
A Második Vatikánum és a Bazilita Harmadrend céljainak összecsengése

 
A Lumen gentium, című a II. Vatikáni zsinaton keletkezett enciklika hangsúlyozza, hogy az egyház, Jézus küldetését vette át, a hívek egysége, közössége, mint szervezet, a kegyelmet árasztja a hívek királyi, papi, prófétai erejével, hiszen kötelessége is a hitterjesztő tevékenység. (Az egyház, azoknak a figyelmét is keresi, akik eltávolodtak az egyháztól, bár meg vannak keresztelve, de nem járulnak szentségekhez.) A világi hívek, akik megkeresztelkedtek, Isten népének tagjai, akik részesülnek Krisztus papi, prófétai, királyi feladatában, pl. minden feladatukban, munkakörükben, a családban és a társadalmi életben kovászok, belülről szentelik meg a világot, helytállnak az evangélium szelleme szerint. A bazilita harmadrendiek is, életük tanúságával mutatják meg a világnak Krisztust. Minden hívő meg van hívva az életszentségre, mindegyikük feladata Krisztus Testének, vagyis az egyháznak az építése. Minden hívő és a papjuk is, egymásra vannak utalva ebben a feladatban.

 
Papi, vagyis apostoli tevékenységükben a hívek, erejüket az egyház növelésére, megszentelésére fordíthatják. Ehhez erőt a szentségekből, különösen az eucharisztiából kapnak. Szent Pál apostolnak is voltak segítői, a mai hierarchia ugyan így fogadja el a világiak segítségét egyes egyházi munkakörökben, ezt kívánja a Vatikán. A világi hívek lelki istentiszteletet mutatnak be a családi életük által, munkájuk által, melyeket a Szentlélek tölt be, az élet terhei által, ha türelmesen hordozzák azokat. Mindezeket a szentmisében felajánlják az Atyának. Így tesznek a bazilita harmadrendiek is
 
A bazilita harmadrendiek, a világiak prófétai szerepe, hogy az evangélium erejét nyilvánítsák meg a mindennapi életben, a társadalomban, tegyenek tanúságot az életükkel. Így fogja egyre jobban megvilágosítani Jézus, az egész emberiséget, az egyház tagjai által. A világiak megjavíthatják az intézményeket, a bűnre csábító életkörülményeket, hogy azok az igazságosság követelményei szerint alakuljanak. Erkölcsi értékekkel itatják át a kultúrát, termékennyé teszik az emberi szíveket Isten Igéjének befogadására. Tudásukhoz mérten, véleményt nyilváníthatnak az egyház javát illető dolgokban, persze ezt kellő tisztelettel, és nem kíméletlen kritikával.
 
A bazilita harmadrend, a világi hívek, tanulmányozzák a Szentírást, a hittudományt, hogy helyesen hirdessék az Igét, részesednek Krisztus hármas küldetésében, meghívást kaptak az életszentségre. Az irat tisztázta, hogy az evangéliumi tanácsok, mindenkinek szólnak, nemcsak a szerzeteseknek. Az egyháznak a feladata, hogy előmozdítsa Isten országának kibontakozását a Földön. Az egyházban, Isten országa rejtetten van jelen, csíraszerűen, de így is világot átformáló ereje van, az eucharisztia és a Szentlélek miatt. A közösségben mindenkinek más szerepet juttat, de a céljuk egy, elősegíteni a Krisztushoz való hasonulást.
 
Az egyházi hierarchia azonban önmagában, nem vállalhatja önmagára az egyház küldetésének teljességét, szükség van a világiakra is, akik belülről szentelik meg a világot, úgy, hogy kötelességeiket az evangélium szellemében végzik, magatartásuk a krisztusi lelkületet sugározza. A bazilita harmadrend is erre törekszik. A világiak, kérhetik a Szentlélek adományát, a bölcsességet, hogy le tudják magukban győzni a gonoszt. Feladatuk, hogy minél tökéletesebben megvalósuljon már itt a Földön, általuk, az Isten országa. Igyekezzenek, hogy testvéreiket is, e Mennyei ország polgáraivá tegyék. A világiak joga, sőt kötelessége is a véleménynyilvánítás az egyházról, ugyanakkor mindenki tegyen annyit az egyházért, amennyit tud, tapasztalatával, ötleteivel, felismeréseivel. A keresztény tökéletesség minden életállapotban elérhető (civil), tehát a bazilita harmadrendiek számára is.

 
A bazilita harmadrendi csoportok célja, lelkigyakorlatokon, lelki programokon való részvétel és azok szervezése. A hitbéli tudás elmélyítése, hogy átitassák a világot az evangélium szellemével, életformájukat a lehető legjobban kibontakoztatva. Lelkiségi programokon azért fontos és érdemes részt venni, mert, ezáltal ismerhetjük meg szeretetünk tárgyát, a szentháromságos Egyistent.
 
A bazilita harmadrendi csoportok célja, a fokozottt, kiegyensúlyozott imaélet, különös tekintettel a papi-szerzetesi hivatásokért való rendszeres imára, és az erények gyakorlása. Evangelizálás, apostolkodás, az evangélium megélése a mindennapokban, tanúságtétel (pl. példás családi életünkkel), liturgiákon való részvétel. A tanúságtétel azt jelenti, hogy szeressenek a közeledben lenni, a te keresztény életed közelében. Az életünk a jóra legyen struktúrálva, az Istennel való kapcsolatunk fejlődésére, keresztény életünk a szeretetre épüljön. Az apostolkodás történhet akár a saját családban, de a munkahelyen, szűkebb környezetben is, hogy mindenkit az üdv felé irányítson.
 
A bazilita harmadrendi csoportok célja, közismertté tenni Nagy Szent Bazil életelveit, mások üdvre segítése. Ennek érdekében adják ki a Bazilita Értesítő újságot, és vannak jelen az online közösségi oldalakon. Szolgálják munkájuk által a hívek önmegvalósítását, keresztény értékrendjük és életvezetésük stabilizálását. Ámen.  
 
 
Vissza a tartalomhoz