Bibliakommentek
Értsük jól az
Ószövetséget
Értsük jól az
Újszövetséget
Tartalomhoz ugrás
Az idők jelei

A rendszerváltás után megélénkülő intenzív egyházi szervezési munka következményeként, eredményeként, a debreceni görögkatolikus egyházközségben, megalakult a bazilita harmadrendi csoport 1992. jún. 19.-én. (A 2. csoportot az USA-ból hazatérő Rakaczky bazilia szerzetes alakította meg Hajdúdrogon.) A szándékuk a lelki közösség alapításával az elmélyültebb, aktív hitélet kialakulása volt. A világi hívek az új evangelizáció munkájában vettek részt, hiszen evangelizálni lehet a társadalmi- kulturális- gazdasági életben is, saját életterükben, a tudomány világában, a művészetekben, családban, nevelésben, a szenvedés elviselésében is. Az említett átszellemült debreceni bazilita harmadrendi csoportban, képviseltette magát minden korosztály, lelkileg összetartva, építve a közösséget, a havi imádságos összejövetelek által. A bazilita szerzetes atyák látogatásai nyomán sok kihívás világossá vált, hogy a keresztény élet a hétköznapokban azt jelenti, hogy az Istennel való személyes kapcsolatunkat Jézuson keresztül, a Szentlélek segítségével folyamatosan mélyítjük. Ez az élet megköveteli, mások felelősségteljes szeretetét, az isteni ajándékok felismerését, talentumaink kibontakoztatását, kamatoztatását, az istengyermekség kiteljesedését. A keresztény ember a viszonyát a Mennyei Atyához úgy képzelik el, mint egy földi édesapánkhoz való kapcsolatot. Az Abba-Atya, segít nagykorúvá válni, tanít. Ahhoz, hogy megadhassa Isten az embernek, amit megígért, ahhoz az embernek is Isten útján kell járni, annak megfelelően viselkedni.
A rendszerváltás után, az öntudatos vallásgyakorlásra, tudatos tanúságtételre, nyílttá vált az út, az újraevangelizálás kihívásaira, kérdéseire, megfelelő választ kell, hogy találjunk. Azonban a rendszerváltás, erkölcsi szabadosságot is vonzott maga után, és a liberális modern élet bűneit, társadalmi jelenségeit, amit az egyház, az idők jeleinek nevez. Ilyen pl. az urbanizáció (városiasodás), globalizáció, szekularizáció (önállósult a politika, művészet, kultúra), szegregáció (elkülönülés), pluralizáció (világnézetek választhatósága), fogyasztói társadalom, melyek következtében a társadalmi morál kívánni valót hagy maga után, (abortusz, eutanázia, egyneműek párkapcsolata, partner-váltogatás, vallástalanság, ezotéria). Az egyház ma már nem irányítja, mint a népegyház korában a tudományos-kulturális-művészeti életet. A többségi társadalomnak nem fontos már a hagyományápolás (pl. betlehemezés, búzaszentelés).
Az egyház az újraevangelizációra koncentrál ebben a helyzetben, a világi hívek segítségével. Minden megkeresztelt ember részt kap az egyház küldetéséből. Ebben a munkában szeretnének kiteljesedni a bazilita harmadrend tagjai is, mely lelki küzdelemhez a Máriapócsi Könnyező Szűzanya áldását kérik, kihez 2019. szept. 5.-én nagyszabású gyalogos zarándoklaton, hívek ezrei érkeztek. A debreceni bazilita harmadrendi csoportra vonatkozó adatokat, Dr. Ivancsó István atya nagylelkű adományából, a Dr. Pirigyi István-Dr. Ivancsó István : A Debreceni Görögkatolikus Egyház története, Db 1993, című könyv 106-107. oldaláról idéztem hivatkozásképpen.  

  
Vissza a tartalomhoz