Bibliakommentek
Értsük jól az
Ószövetséget
Értsük jól az
Újszövetséget
Tartalomhoz ugrás

A magyarországi Nagy Szent Bazil Rend világi ágának a Bazilita Harmadrend szabályzata


I. A KÖZÖSSÉG TERMÉSZETE ÉS CÉLJA

1. A bazilita harmadrend vallásos (görög katolikus) lelkiségi közösség a Nagy Szent Bazil Rend (NSZBR) vezetése alatt.
2. A bazilita harmadrend célja : a NSZBR vezetésével a hagyományokból élve a világban élő élethelyzetének  megfelelő keresztény tökéletességének elérése.
3. A jelzett célt a következőképpen  törekszenek elérni :
a. Naponta, magán imáik mellett közösségi imákat is (imaórák, rózsafűzér stb.) imádkoznak.
b. Buzgón és gyakran vesznek részt a Szent Liturgián, igyekeznek hetente áldozni, havonta gyónni.
c. Igyekeznek naponta olvasni a Szentírást vagy/és más lelkiségi könyveket.
d. Buzgón igyekeznek gyakorolni a segítő felebaráti szeretetet (pl. beteglátogatás). \Az irgalmasság más testi cselekedetei éhezőknek ételt adni, szomjazóknak italt adni, szegényeket ruházni, utasoknak szállást adni, fogságban levőket kiváltani, holtakat eltemetni.
Az irgalmasság lelki cselekedetei bűnösöket meginteni, tudatlanokat tanítani, kételkedőknek jó tanácsot adni, szomorúakat vígasztalni, bántalmakat békével tűrni, ellenünk vétőknek megbocsátani, élőkért és holtakért imádkozni. \
e. Saját egyházközségüket és lelkiségi közösségüket lehetőségük szerint lelkileg, anyagilag is támogatják.

II. TAGFELVÉTEL ÉS JELÖLT IDŐ

4. A közösség tagja lehet minden megkeresztelt katolikus ember, aki komolyan törekszik a keresztény tökéletességre, az erények gyakorlása által.  
5. A tagok felvétele a helyi vezető által történik (szentmise vagy más szertartás keretében) az ígéret letétele és a kitüntető jelvények átadása által.
6. A jelölt próbaideje 1 év, mely alatt ismerje meg a közösség életét, célját, szabályzatát, igyekezzen annak életmódját elsajátítani.
7. A próba év elteltével a (helyi közösség javaslatára) a jelölt az ígéret letételével a közösség rendes tagjává válik. Az ígéret szövege :

„Én ………. a Szentháromságos Egy Isten,
a Boldogságos Szűz Mária,
Nagy Szent Bazil atyánk és az összes szentek előtt,
kijelentem és kötelezem magam,
a Nagy Szent Bazil Rend világi ágazatának, a bazilita harmadrend szabályzatának megfelelő életre.
Isten engem úgy segéljen és a Boldogságos Szűz Mária ! ”

8. Ahol nincs bazilita harmadrendi közösség, onnan a jelöltet, a tartomány vezető fogadja és jelöli ki a közösséget, melyhez az új tag tartozni fog.
9. Az új tagot, névvel, születési és lakóhely adatokkal az ígérettétel napjának jelzésével a helyi közösség anyakönyvébe be kell vezetni.

III. A KÖZÖSSÉG ÉLETE

10. A tagok tartsák lelkiismeretbeli kötelességüknek az ígéretben vállaltak mellett a havi közösségi összejöveteleken való részvételt is.
11. Minden tag, példás keresztény életével és szavaival is buzgólkodjon saját családjában, munkahelyén, másutt is, másokat is Krisztus és az üdv felé irányítani, figyelve az Úr szavaira :
„Úgy világoskodjék a ti világosságtok, az emberek színe előtt, hogy látván jócselekedeteiteket, dicsőítsék Atyátokat, aki a Mennyekben van.” (Mt 5,16)
12. Imádkozzon és fáradozzon minden tag, papi és szerzetesi hivatásokért, rámutatva azok nélkülözhetetlenül fontos szerepére a társadalomban, védje jóhírüket.
13. Minden tag tudatosan segítse a helyi parókust a felebaráti szeretet gyakorlása által (pl. szegény gondozás) és lelki programokon való részvétel (pl. lelkigyakorlat) és arra való buzdítás által a parókiális közösség építésében.
14. Ha meghal a közösség valamelyik tagja, mindenki tartsa testvéri kötelességének a temetésén és az érte a közösség által végeztetett szent misén való részvételt.

IV. A KÖZÖSSÉG VEZETÉSE

15. A Bazilita Harmadrend legfőbb elöljárója a Nagy Szent Bazil Rend, Rómában székelő generálisa (protoarchimandrita),
a tartománynak NSZBR provinciálisa, ill. az általa kinevezett tartományi elöljáró,
a helyi közösségnek a helyi parókus, vagy az általa megbízott felszentelt pap,
(ahol szerzetesház van, a rendház elöljárója).
16. A tartományi elöljáró irányítja a tartomány közösségeinek életét, jelentést küld a generálisnak azok életéről, látogatja 1 évben legalább egyszer a közösségeket, új közösségeket alapít, állandó szoros kapcsolatban van a helyi vezetőkkel.
17. A helyi elöljáró
próbaidőre felveszi a jelölteket,
kizárja a közösségből a méltatlanná váltakat,
összehívja évente legalább kétszer a helyi tanácsot, tanácskozásra,
gondoskodik a közösség havi összejöveteléről, annak tárgyáról, lefolyásáról,
a tagok év lelkigyakorlaton való részvételéről.

V. A HELYI TANÁCS

18. A helyi tanács 5 tagból áll, melyet az évi összejövetelen választanak meg. A tanács vezetője az elnök, tagjai a helyettes elnök, gondnok, titkár, tanácsnok.
19. A helyi tanácsba csak ígéretet tett rendes tagot lehet beválasztani.
20. A helyi tanács feladata, a helyi összejövetelek helyének, idejének kitűzése,
jelölteket ígérettételre javasolni, vagy attól eltanácsolni,
előkészíteni azokat a témákat, amelyeket a következő havi összejöveteleken tárgyalnak,
rendezni az esetleges konfliktusokat a tagok közt.
21. A helyi tanács elnökének feladata gondoskodni a havi összejövetelek jegyzőkönyvének vezetéséről,
felügyelni a tanács tagjainak munkáját,
jó kapcsolat teremtése és tartása  a helyi és tartományi elöljáróval,
jelöltek formálása, ígérettételre való előkészítése.
Az elnökhelyettes mindenben segíti , helyettesíti az elnököt.
22. A gondnok őrzi, kezeli a közösség pénztárát, pénztárkönyvét, évente jelentést tesz a közösségnek az anyagi gazdálkodásról, pénztári helyzetről, a helyi tanács utasítása szerint gazdálkodik, sűrgős esetben legalább a tanács elnökének engedélyét kell kérnie.
23. A helyi tanács titkára vezeti az összejövetelek jegyzőkönyvét, számon tartja a határozatokat és azok megvalósulását.  

VI. ÖSSZEJÖVETELEK

24. Rendes összejövetelek : havi és évi, melyeken mindenki részt vehet, de szavazati joguk csak a rendes (ígéretet tett) tagoknak van.
25. Havi összejöveteleket a helyi tanács hívja össze, az elnök elnököl. Menete :
Közös ima,
Egy lelki téma,
Rövid lelki olvasmány,
Egy rész a szabályzatból,
A múltkori összejövetel jegyzőkönyvének felolvasása, hitelesítése,
Az elnök jelentése a tanács munkájáról,
A javaslatok és a folyó ügyek megvitatása.
A gyűlésen bárki felszólalhat, de csak tömören és világosan, a javaslatoknál jelezzék azt is, hogy hogyan szolgálja a közösség javát.

VII. A TAGOKRÓL

26. A méltatlanul viselkedő tagot a helyi elöljáró megdorgálja, ha a harmadik dorgálás sem eredményes, a közösség (abszolút többséggel) a közösségből kizárhatja. A kizárás okát és tényét a jegyzőkönyvben rögzíteni kell. A kizárt tag a tartományi elöljáróhoz fellebbezhet (akinek a hozzájárulása amúgy is szükséges az érvényes kizáráshoz). A kizárt tag semmilyen igénnyel nem léphet fel a közösséggel szemben.
27. Hogy a tagoknak legyen-e, s milyen legyen a megkülönböztető ruhája (pl. temetése alkalmával) azt egy későbbi gyűlés dönti el. A tagok egymást testvérnek szólítják.

VIII. ÚJ KÖZÖSSÉG MEGALAPÍTÁSA

28. Új közösséget akkor lehet alapítani, ha legalább 10 jelölt van. az első összejövetelt a tartományi elöljáró, vagy megbízottja hívja össze és vezeti le. A közösség, próbaidő után, ígérettétellel alakul meg. A közösség számbeli növekedésével a tevékenységi és hatékonysági szempontok szerint a közösségen belül különböző csoportok alakíthatók (pl. ifjúsági, nők, férfiak stb.)
29. Ha egy helyi közösség 3 tagra csökken, akkor a provinciális elöljáró feloszlatja. A megmaradt tagokat a velük való megbeszélés alapján más csoportokba osztja be.
30. A különböző helyi közösségek fáradozzanak azon, hogy Isten segítségével minél több új bazilita harmadrendi csoport alakuljon.

Jelen szabályzatot megtárgyalta és egyhangúlag elfogadta a Nagy Szent Bazil Rend világi ágának a Bazilita Harmadrendnek Máriapócson 1998. okt. 3.-án tartott ált. nagygyűlése.

Vissza a tartalomhoz