Főmenü:
9. fejezet
Az erebori csapás
Egy teljes hónapot töltöttem Ereborban, Glorfindel társaságában. Rasid harcosai hűséges védelmezőkként elkísértek minket a törpök birodalmába, ahol Feanor fiaival nyolc évvel ezelőtt jártam. Girion Völgyvárosa hamuvá égett, mert a tűzvésztől nem menekült meg, de a mély szegénységgel sújtott Tóvárost elkerülte a veszedelem, és még abban az évben Girion átutazóban volt családjával Thrór királyságában, akiről a suhatagi helybéliek között az a szóbeszéd járta, hogy elméje őrületbe borult a kincsek iránti telhetetlen rajongása miatt. Esgaroth romba döntött városának urával szerencsés módon újra összehozott a sors, aki ötévnyi megszakított kapcsolat után is ugyanolyan kegyes és nagylelkű volt hozzám, mint a találkozásunk első napján. Engedélyt adott rá, hogy a palotájába költözhessünk, s addig maradhassunk, ameddig szükségünk van rá. A viszontlátásom mellett még jobban örült Círdan Fekete nyílvesszőjének, s a kezem munkája által elkészült tiszafa íjnak, amelyet Smaug támadása előtt két héttel kihelyezett Suhatag városának őrtornyára. Abban a rövid időszakban nyugodtság ült a lelkemre, hogy sikerült teljesítenem a tündehajóácsnak tett ígéretemet, akinek hamarosan üzentem a hegyi rigó pajtásommal, hogy betartottam a szavamat. Ő válaszul megköszönte a fáradozásomat, s hírt adott nekem a két fiam felől, akik nyolc esztendős korukra Gil-
-
Glorfindel ezt hallván óvatosan felébresztett kínzó rémálmomból, s magához ölelt hátulról.
-
-
-
-
Kora hajnalban hurrikán erejű szélzúgásra ébredtünk. Olybá tűnt, mintha hatalmas vihar közeledne észak felől. A fákat gyökerestől kifordító szélvihar számomra ismerőssé vált, s eszembe juttatta, hogy amikor Völgyvárosban éltem, Smaug, a sárkányok fejedelme pusztító szelet, s tomboló vihart hozott magával, amikor lesújtott Esgarothra. Gyanítottam, hogy ismét vele kell szembenézni, vagy egy másik hozzá hasonló Rettenettel, amely talán még nála is erősebb. Megkértem Glorfindelt, hogy vigyen egyenesen Girionhoz, hogy utoljára beszélhessek vele. A király már harcosaival készen állt a sárkánnyal való küzdelemre. E szavakat intéztem hozzá:
-
-
-
Girion megfogadta a fiatal tünde tanácsát, majd íjászait az egyik suhatagi vár fokára küldte. Jómaga pedig felrohant az őrtoronyba. Círdan nyílvesszőjén kívül voltak más, Hegymélyben kovácsolt, Fekete nyilak is, ám az én tiszafa íjamból csupán egyetlenegy volt. A végzet hamarosan eljött a sárkány képében. Tűz és halál. Smaug így nevezte magát mindig, amikor útnak indult elpusztítani Középfölde valamelyik városát. A jelenlegi célpontja pedig a törpök hatalmas birodalma volt. Ő azonban a hiedelmekkel ellentétben csak Suhatagot akarta a tűz martalékává tenni, mert csak a kincs miatt szállt le az északi hegyekből. Glorfindel féltve az életemet, kilovagolt velem a város széléig, hogy megússzuk a tűzvészt. Sohasem feledem el azt a napot. A szemem előtt perzselő lángokat, égő házakat, füstöt, port és hamut láttam. A fülemben a kétségbeesett emberek segélykiáltása csengett, s amikor egy tűzcsóva elérte az őrtornyot, tudtam, hogy Girion meghalt az életét védő harcosaival együtt. Az íjam szénné égett, de az egyik Fekete nyílvessző eltalálta a sárkányt, amely belefúródott az alhasába. Amikor a nyíl kipattant Smaug kemény, páncélerős bőréből, felismertem, hogy az Círdan nyila, amelynek kissé meggörbült volt a vége. Megszerezni nem volt lehetőségem, miután a tűz tovább terjedt a várostól egészen Thrór várának kapujáig. A csapásból a halálon kívül annyit láttam, hogy Erebor törpjei jajveszékelve hagyták el otthonukat, s a várost körülölelő domb tetején pedig felbukkant egy ismerős arc. Thranduil volt az, szarvas háton ülve, a helyőrséggel. Ő a menekülő törpöket nézve nem látott meg engem, pedig közel voltunk egymáshoz. Pont alatta tartózkodtam Glorfindellel egy tarka lovon ücsörögve. A Durin népével szemben tanúsított viselkedésével megmutatta előttem hideg közömbösségét és szívtelenségét. Megvetően hátat fordított az égő Suhatagnak, a megostromolt Erebor lakóinak, s követőivel visszaindult Lindonba. Miután Smaug elfoglalta a megtébolyodott Thrór király várerődítményét, én és Glorfindel kilovagoltunk a határon túli domboldalra. Ott segített leszállni a ló hátáról, majd így szólt hozzám:
-
-
Ő szomorkásan bólintott.
-
-
-
-
-
Glorfindel megnyergelte lovát, s elvágtatott északnyugat felé. Én pedig megindultam Bakacsin irányába, hogy a Thranduil néhai birodalmát átszelő Tündék ösvényén haladva eljussak Lindonba.
A tűz elülte után a fényűző Suhatagból nem maradt semmi, csak por és kietlen pusztaság. Durin népének túlélői a távolból nézték, ahogy a lassan csituló lángok felperzselik e híres várost minden szépségével és csodájával együtt. A fojtogató füst belepte az eget és kísérteties, fekete felhőként szállt el a vad nyugati széllel. Thráin súlyos sebesülései miatt a nagyobbik fiát, Thorint nevezte ki a csapat élére, aki az első nap tábort vert a dombon. Apja javaslatára elhatározta, hogy északnyugat felé vándorol a Szürke hegységhez. Az erdő tündék szóbeszéde szerint azokban a hegyekben fellelhető Középfölde egyik különlegessége a fekete arany. Ám ilyen nemes fémet még soha senki nem látott sehol. Éjszaka idősebbik kuzinját, Filit bízta meg az őrködéssel. A szőke, lomboncos hajú törp férfiú az esti órákban kiült a dombtetőre és megszokásból jólesően pipázott. Öccse egyszer csak odalépett hozzá, majd így szólt:
-
-
-
Órákig bandukoltak a szénné égett faházak parázsló darabjai és az összetört téglahalmok között, amikor Kili megpillantott egy ritka nyílvesszőt a földön. Keményebb volt még a vasnál is. Látszott, hogy ügyes kovács készítette, alighanem a Hegymély alagútjaiban. Kétséget kizáróan egy Fekete nyílvessző volt. Ez volt az egyetlen nyíl, amely átvészelte Smaug pusztítását.
-
-
-
-
-
Fili beleegyezően vállat vont, és Kili hóna alá csapta Círdan nyílvesszőjét. Hajnalban visszatértek a táborba, és Thorin kora reggel megindította törpjeit a Kiszáradt Hangástól nyugatra elterülő Hamu hegység felé.